23/02/2024

Lze zboží z e-shopu doručovat rychle a zároveň za dostupnou cenu? 

rychlé doručení za nízkou cenu DODO

Rychlost doručení je klíčová pro 75 % nakupujících online. Za doručení do 90 minut nebo ve stejný den však zákazníci nechtějí platit o moc víc, než je cena za standardní dopravu. Lze v takové situaci nabídnout rychlé a zároveň cenově výhodné doručení? V DODO věříme, že ano a víme jak na to. Pomoci mohou především data. 

Zdaleka nejrychleji chtějí doručit své nákupy obyvatelé velkých měst. Pokud by však každý e-shop měl své vlastní kurýry, dopravní situace by byla ještě horší než v současnosti. Nejspíš by docházelo ke zpožděním a princip rychlého doručení by tak ztratil smysl. Jako řešení, které uspokojí zákazníky z hlediska času a ceny, a které navíc zlepší dopravu ve městech, se nabízí doručení ve stejný den v kombinaci s tzv. zónovou logistikou. 

Zónová logistika šetří náklady i životní prostředí 

Zónová logistika využívá princip, kdy v určité oblasti vyzvedává objednávky z různých pick-up pointů a e-shopů jedno auto. Následně je stejný kurýr doručuje, podobně jako to známe z klasických balíkových služeb. Ty však nakládají balíky v centrálním skladu či překladišti a pak už zásilky jen rozvážejí. Díky zónové logistice se maximalizuje využití vozidel, zkracuje doba doručení a zákazníci zaplatí za dopravu méně.  

Zavedení zónové logistiky vyžaduje větší připravenost na straně e-shopů. Zboží je třeba doručit do výdejních míst nebo boxů a data o objednávkách sdílet s dopravci v reálném čase. Také oni musí být připraveni na rychlé zpracování informací o zboží, místu určení a úpravu tras. Přesto zónová logistika přináší výhody. Pojďme se podívat, jak by zafungovaly jednoduché tržní principy, pokud by doručení poslední míle zajišťovala v dané zóně (městě) jedna logistická společnost.  

  1. Zhuštění objednávek 

Díky možnosti využít same day delivery za dostupnější cenu lze předpokládat, ji zákazníci budou využívat více. 

  1. Úspory z rozsahu 

Čím více e-shopů se zapojí do zónové logistiky, tím bude doprava cenově dostupnější díky úsporám z rozsahu.  

  1. Snížení ceny pro zákazníky 

V důsledku zintenzivnění objednávek a zefektivnění dopravy se sníží především cena pro koncové zákazníky. 

Další nespornou výhodou zónové logistiky je její vliv na životní prostředí. Díky efektivnějšímu rozvozu by do ulic zamířilo méně aut a snížily by se emise způsobené dopravou. Jak funguje zónová logistika, jsme popisovali podrobně v článku Zónová logistika: Ještě rychlejší a efektivnější doručení

Využití reálných dat a umělé inteligence  

V DODO zónovou logistiku dokážeme zajistit i při doručení do 90 minut či ve stejný den. Pomáhá nám v tom naše vlastní platforma GAIA, která přináší do plánování městské logistiku zatím nevídanou efektivitu. 

GAIA dokáže optimalizovat trasy kurýrů i počet aut a flexibilně upravuje, kolik kapacit je v jakém čase potřeba. Nejnověji také pracujeme na AI nástroji, který předvídá objednávky s přesností na hodiny a to až dva týdny dopředu. Díky tomu dokážeme ještě lépe plánovat vytížení vozidel.  

K levnější a rychlejší dopravě zákazníkům může přispět každý e-shop. Ne však tím, že bude městskou logistiku zajišťovat vlastními silami. Cestou je využití expertů na logistiku poslední míle, kteří zajistí rozvoz z více online obchodů najednou. Zefektivní se tak doprava a více zákazníků dostane službu, kterou chtějí, za dostupnou cenu. Jako bonus bude městská logistika také ekologičtější. 

V DODO jsme na nové řešení logistiky poslední míle připraveni. Jdete do něj s námi?