16/05/2023

Zónová logistika: Ještě rychlejší a efektivnější doručení

V DODO neustále hledáme cesty, jak zrychlit a zefektivnit rozvoz zásilek ve městech. Zónová logistika je koncept chytrého sdílení zdrojů, díky němuž zákazník svoji zásilku dostane rychleji, klient za dopravu zaplatí méně a utilizace každého vozidla se zvýší, což bude mít pozitivní vliv na dopravní situaci ve městech.

Koncept zónové logistiky

Zónová logistika funguje na principu sdílení vozidel i objednávek v rámci určité oblasti, které má za cíl maximalizovat využití každého dopravního prostředku a co nejvíc zkrátit cestu k zákazníkovi. Jde o vysoce efektivní a ekologicky šetrný koncept městské logistiky, který řeší více problémů naráz – sníží se provoz na komunikacích, emise způsobené dopravou a v konečném důsledku i ceny za doručení.

Zóna sdružuje všechny objednávky i DODO kurýry a dopravní prostředky do jednoho celku, který je soběstačný a maximálně efektivní.

Jak to bude fungovat?

Každé město bude samostatná zóna automaticky organizovaná skrze umělou inteligenci. V této zóně se budou nacházet pobočky a „pick-up pointy“ různých klientů (např. potravin a teplé pokrmy, elektronika, zahradní nábytek, sportovní náčiní, oblečení, kosmetika, knihy, PET potřeby atd.), kteří nabízí různé rychlosti doručení (express delivery, same-day nebo next-day delivery atd.).

Pokročilé technologie budou v reálném čase vypočítávat a optimalizovat kapacity tak, aby bylo možné vyzvedávat objednávky na různých místech a zároveň je efektivně a rychle doručovat koncovým zákazníkům. Cílem je maximální utilizace každého vozidla. Dispečer bude mít spíše kontrolní funkci, zasáhne pouze v případě potřeby, což je zásadní rozdíl oproti standardnímu odbavování zásilek, kdy má dispečer stěžejní koordinační roli.

V zóně budou operovat kurýři, kteří budou společně vykrývat potřeby celé oblasti. Použijí k tomu různé typy vozidel (elektro skútry, kola, větší i menší auta) a pokročilé algoritmy naplánují kapacity tak, aby byl každý dopravní prostředek využit na maximum. Ve výsledku tedy žádný kurýr nebude zbytečně vozit „vzduch“.

Pokročilou práci s big-data i prediktivní výpočty zajišťuje námi vyvinutý komplexní systém GAIA.

Krok za krokem k maximální efektivitě

V DODO koncept zónové logistiky v omezené míře funguje už teď. Máme k dispozici část flotily, která nebyla trvale přidělena žádnému z našich klientů. Sdílením těchto vozidel jsme schopni vykrýt špičky u několika partnerů zároveň.

DODO a zónová logisitka

V rámci služby doručení pokrmů do 30 minut máme okolo každé klientské pobočky stanovenou malou zónu, kterou má na starosti jeden dispečer. Pokud se uvnitř této zóny nachází i další klienti z gastro segmentu, všechny rozvozy jsou organizovány zároveň. Kurýr tedy naráz rozváží objednávky pro více klientů s různým místem vyzvednutí i doručení a jeho cesta je tak mnohem efektivnější, než kdyby rozvážel jen pro jednoho klienta. Dodržení klientem stanovených časových limitů pro doručení objednávky zákazníkovi je samozřejmostí.

Očekáváme, že v budoucnu dojde k celkové disrupci logistiky. Místo aby obchodníci poptávali dopravce pro převoz zboží, budou dopravci v reálném čase nabízet volné přepravní kapacity obchodníkům.

Jak vidíme budoucnost zónové logistiky?

Principy zónové logistiky postupně aplikujeme na rozvozy všech našich klientů napříč segmenty, čímž vyrovnáme množství objednávek v čase – bez ohledu na to, co konkrétně kurýr veze. Zajistíme tak maximální utilizaci všech vozidel, žádné auto nebude zbytečně převážet „vzduch“. Kurýr při jedné cestě rozveze například několik nákupů z online supermarketu, nové kancelářské křeslo nebo čerstvé květiny, čímž naplno zužitkuje nejen prostor v autě, ale také pohonné hmoty a svůj čas. Díky tomu bude náš rozvoz efektivnější, zákazník dostane svoji zásilku rychleji a klient za doručení zaplatí méně.

Hledáte řešení logistiky poslední míle? Neváhejte nás kontaktovat, těšíme se na spolupráci.