16/11/2020

Kolik času nám dokáží ušetřit moderní informační technologie?

Vyřizovat věci online je dnes už běžnou záležitostí a zejména tento rok objevuje nově velká spousta lidí krásu objednávání na dálku. Katie Steckles, matematička z Cambridgeské univerzity, se v roce 2018 rozhodla vypočítat, kolik času získáváme ročně díky moderním technologiím.

Nejdříve ve spolupráci se společností Deichmann provedla rozsáhlé dotazníkové šetření (ve Velké Británii) a následně analyzovala získaná data. Výsledek? Technologie, které dnes už začínáme považovat za běžné, nám šetří až 2 týdny ročně! Co všechno patří do vychytávek, díky kterým získáváme čas navíc?

Dlouhé vystávání ve frontách na poště, úřadě nebo třeba v bance zná drtivá většina z nás. Naštěstí firmy i vládní organizace začínají chápat, že mnohem lepší je dát uživatelům možnost vše vyřídit z pohodlí jejich domova.

Online můžete spravovat své internetové bankovnictví, sjednat si pojištění nebo si dokonce zřídit půjčku. Výhodou sjednávání služeb online je především rychlost a pohodlnost. Vše vyřešíte z pohodlí domova. Rozhodování o správném produktu navíc usnadňují online kalkulačky, které za vás vyřeší výpočet výše hypotéky a jiných úvěrů, výši přídavků na děti, příspěvku na bydlení nebo i výpočet čisté mzdy.

Na internetu také máte tu nejlepší možnost vybrat správný produkt díky velkému množství srovnávačů. Tyto nástroje vám pomohou sjednat vhodné pojištění, najít vyhovující bankovní účet nebo sjednat výhodné online půjčky. Celý proces zabere pouhých několik minut.

Pokud si například chcete sjednat online půjčku, nejprve si vyhledáte jednotlivé půjčky ve srovnávači a spočítáte si přibližnou výšku splátek pomocí online kalkulačky půjček. Na rozdíl od osobního sjednání tak máte možnost porovnat nabídky několika pojišťoven zároveň. Potom, co si vyberete si vhodnou půjčku, rovnou si jí online sjednáte přímo u jejího poskytovatele. Během porovnání ani sjednání se nemusíte zvednout z křesla vašeho obývacího pokoje.

Stále však existuje spousta míst, kde s nevyhnete reálnému papírování, které s sebou skoro vždy nese také potřebu dlouhého čekání. Moderní technologie vás ale nezklamou ani zde. Stačí se spojit s kurýrem DoDo přes Messenger, chat na webu, zprávu na Instagramu nebo SMS. My už si za vás pak do té fronty stoupneme a veškeré potřebné dokumenty přivezeme . Vy se místo ztrácení času můžete věnovat čemukoliv, co je pro vás mnohem přednější.

Kdo dnes nemá mobilní telefon plný nejrůznějších mobilních aplikací, jako by nežil. Nejedná se pouze o rychlý přístup na sociální sítě. Aplikace zjednodušují život v mnoha ohledech.

Díky mobilním aplikacím si vyhledáte jízdní řády, naplánujete cestu, ovládáte jejich prostřednictvím domácnost, nemusíte mít peněženku nacpanou slevovými kartičkami do nejrůznějších obchodů, zavoláte si taxi, pošlete pohled z cest, pustíte si oblíbený film nebo seriál, necháte si dovézt jídlo, pití či cokoliv jiného. Naučíte-li se využívat mobilní aplikace efektivně, ušetří vám velkou spoustu času.

Z pohodlí vašeho domova můžete dnes nakoupit prakticky cokoliv – od jídla přes oblečení až po nábytek. Internetové obchody se předhání v tom, kdo nabídne zákazníkovi nižší ceny, rychlejší doručení (DoDo dokáže doručit objednávku do 2 hodin až k vám domů) nebo zajímavější slevy. Stačí pouze vybírat. A když náhodou narazíte na výhodný nákup mimo klasický e-shop (třeba na sociálních sítích), nemusíte si zoufat. S tou krásnou starožitnou židli za pár korun se nebudete muset vláčet přes půl Prahy, pokud se ozvete našemu kurýrovi, který celou transakci vyřídí za vás. Vy už se na židli jenom posadíte.

Výhoda online nákupů ale nespočívá pouze v jejich rychlosti a pohodlí. Díky nákupům online můžete kromě času ušetřit i peníze. Většina e-shopů totiž nabízí možnost uplatnit tzv. slevové kupóny. Jedná se o číselné nebo jiné kódy, které vložíte při objednávce na web vybraného internetového obchodu a zajistíte si tak výhodnější cenu. Stačí najít slevový kupón platný pro vybraný obchod, případně pro vybraný druh zboží.

Výhodou také je, že i na slevy existují nejrůznější srovnávače, které umožňují porovnat výši slev na zboží v konkrétních obchodech. Proto než příště něco objednáte, nezapomeňte si najít srovnání slev a kupónů v jednotlivých obchodech. Slevy nemusíte hledat pro každý produkt zvlášť, jednoduše si prostřednictvím srovnávače nebo v přehledu slev zobrazíte slevové kupóny platné pro daný e-shop. Během několika málo minut si tak zajistíte výhodný a rychlý nákup.

Ačkoliv se může zdát, že je rozšíření prohlížeče nepodstatný nástroj, opak je pravdou. Většina lidí jej zatím plně nevyužívá, ale jedná se o velmi užitečnou věcičku, která šetří čas a umožňuje vypustit některé kroky při využívání internetu.

Rozšíření prohlížeče spravují hesla a přístupy na používaných webových stránkách, opravují gramatiku, překládají cizojazyčné texty, pomohou vám vyfiltrovat pouze kvalitní a vyžádaný obsah, omezit zbytečné brouzdání na sociálních sítích během práce nebo zredukovat počet otevřených karet v prohlížeči.

Zkrátka internet nám nabízí nespočet možností, jak čas naplnit hodnotnými chvílemi místo dlouhého bloumání v obchodech a snahy neukousat se nudou na úřadech. K těm 2 ušetřeným týdnům za rok rozhodně můžete přičíst alespoň 1 nebo 2 dny v případě, že navíc využíváte služby kurýrů DoDo, kteří vám zajistí hodnotný čas i tam, kde dostupná online řešení nestačí.

Jana Hejnicová
Marketing manager