05/10/2023

Elektromobilita je cesta, zatím jsme však na jejím začátku

alternativní mobilita

V DODO si dobře uvědomujeme, že logistika poslední míle zatěžuje provoz ve městech i životní prostředí. Naším cílem je proto nalézt nejvhodnější kombinaci dopravních prostředků pro jednotlivé městské části i celá města a testovat alternativní způsoby pohonu. Jedním z nich je elektromobilita. DODO kurýři používají elektromobily, kola, elektrická cargo kola, elektroskútry i automobily na CNG. Pojďte se s námi podívat, jaké (ne)výhody elektroaut vidíme v praxi.

Požadavky na elektromobilitu přicházejí i od zákazníků

Ekologie je jedním z pilířů našeho 3E udržitelného přístupu a neustále hledáme rovnováhu mezi efektivitou a ekologickým přístupem. V současnosti provozujeme kolem 40 elektromobilů, včetně hybridů a elektroskútrů. Jejich efektivní využití je v našem případě závislé především na dostupnosti potřebné nabíjecí infrastruktury. 

Naším cílem je zkombinovat plánování našich kapacit s infrastrukturou tak, abychom mohli elektromobily integrovat bez negativního vlivu na efektivitu rozvozu. Věříme, že pozitivní dopad elektromobility ocení jak koncoví zákazníci a obyvatelé měst, tak naši klienti.

„Plánujeme postupné navyšování počtu elektroaut i elektroskútrů a možnosti jejich využití konzultujeme i s klienty. Již zpracováváme požadavky na pořízení elektromobilů například ze strany Tesca,“ říká Martin Marek, COO DODO Group.

Ve flotile testujeme různé typy vozů na elektrický pohon. Na silnicích tak můžete potkat DODO ve vozech Renault Kangoo E-Tech, Peugeot e-208, Citroen ë-C4 nebo na skútrech Vmoto Soco VS-1. Elektromobily mají ve srovnání s automobily se spalovacím motorem mnoho technických výhod. Vyžadují méně pravidelných servisních zásahů (a mají tedy nižší náklady na údržbu), jsou jednodušší a pohodlnější na řízení. 

Trh s elektroauty musí vyřešit ještě několik otazníků

Využití elektromobilů ve společnostech má stále několik nevyřešených otázek. Patří k nim třeba životnost baterií nebo prodej ojetých elektromobilů. Díky tomu, že je trh s elektroauty mladý, chybí zkušenost leasingových společností s elektromobily. A to je také určitou bariérou pro větší nasazení do firemních flotil. Naopak banky už jsou připravené a elektromobilitu vnímají jako jeden z parametrů, který pozitivně ovlivňuje podmínky čerpání úvěru. Sledujeme také, zda se stát rozhodne elektromobilitu zvýhodnit po vzoru západních zemí.  

Věříme, že tyto otázky se brzy vyřeší, trh s auty na alternativní pohon se bude dál rozvíjet, vznikne lepší infrastruktura a klesne pořizovací cena elektroaut. To vše povede k většímu rozšíření elektromobilů. Bedlivě také sledujeme další možnosti ekologické dopravy, jako například vodíkový pohon. V zelené logistice poslední míle vidíme cestu, jak pokrýt zvýšenou poptávku s minimálním dopadem na dopravu i životní prostředí. Co dalšího děláme pro udržitelnost, můžete zjistit na stránce o našem 3E udržitelném přístupu